Nuk është një  pluhur magjik, por benefitet e ujit janë të shumta.

Dashamirët e ujit patën një telash kohët e fundit kur dëgjuan se një raport i ri kishte zbuluar se përfitimet e ujit të pijshëm mund të ishin tejkaluar. Me sa duket, sugjerimi i vjetër për të pirë tetë gota në ditë nuk ishte gjë tjetër veçse një udhëzim  jo ​​i bazuar në prova shkencore.

Ndërsa mund të mos na duhen tetë gota, ka shumë arsye për të pirë ujë. Në fakt, pirja e ujit (qoftë e thjeshtë ose në formën e lëngjeve ose ushqimeve të tjera) është thelbësore për shëndetin tuaj.

“Mendojeni  ujin si lëndë ushqyese që trupi juaj ka nevojë , është i pranishëm në lëngje, ujë të thjeshtë dhe ushqime. Të gjitha këto janë thelbësore çdo ditë për të zëvendësuar sasitë e mëdha të ujit të humbur”, thotë Joan Koelemay, RD, dietolog për Pije Instituti.

Kur marrja e ujit nuk është e barabartë me prodhimin tuaj, ju mund të dehidroheni. Humbjet e lëngjeve theksohen në klimat e ngrohta, gjatë stërvitjes së shumtë etj. Këtu janë gjashtë arsye për tu siguruar që pini mjaft ujë ose lëngje të tjera çdo ditë:

1. Uji i pishëm ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve në trup. Trupi juaj është i përbërë nga rreth 60% ujë. Funksionet e këtyre lëngjeve trupore përfshijnë tretjen, thithjen, qarkullimin, krijimin e pështymës, transportimin e lëndëve ushqyese dhe mirëmbajtjen e temperaturës së trupit.

“Përmes gjëndrës së hipofizës posterioze, truri juaj komunikon me veshkat tuaja dhe i tregon asaj sa ujë mund të ekskretohet si urinë ose të mbajë rezervat,” thotë Viziti, i cili është gjithashtu një profesor ndihmës i mjekësisë në Universitetin Stanford.

2. Uji mund të ndihmojë në kontrollin e kalorive. Për vite me radhë, dietat dietike kanë pirë shumë ujë si një strategji për humbjen e peshës. Ndërsa uji nuk ka ndonjë efekt magjik në humbjen e peshës, zëvendësimi i tij për pije me kalori më të larta mund të ndihmojë.

“Ajo që funksionon me humbjen e peshës është nëse zgjidhni ujë ose një pije jo-kalorike mbi një pije kalorike dhe / ose hani një dietë më të lartë në ushqime të pasura me ujë që janë më të shëndetshme dhe ju ndihmojnë të ulni marrjen e kalorive”, thotë Penn Studiuesi shtetëror Barbara Rolls, PhD, autor i Planit të Kontrollit të Peshës Volumetrike.

Ushqimi me përmbajtje të lartë uji ka tendencë të duket më i madh, vëllimi i tij më i lartë kërkon më shumë përtypje, dhe përthithet më ngadalë nga trupi, gjë që ju ndihmon të ndjeheni të ngopur. 

3. Uji ndihmon në energjizimin e muskujve. Qelizat që nuk mbajnë ekuilibrin e lëngjeve dhe elektroliteve tkurren, gjë që mund të rezultojë në lodhje të muskujve. “Kur qelizat e muskujve nuk kanë lëngje adekuate, ato nuk funksionojnë ashtu si dhe performanca mund të vuajë,” thotë Vizitori.

Pirja e lëngjeve të mjaftueshme është e rëndësishme kur bëni ushtrime. Ndiqni udhëzimet e Kolegjit Amerikan të Mjekësisë Sportive për marrjen e lëngjeve para dhe gjatë aktivitetit fizik. Këto udhëzime rekomandojnë që njerëzit të pinë rreth 17 ënjë lëng rreth dy orë para ushtrimit. Gjatë ushtrimit, ata rekomandojnë që njerëzit të fillojnë të pinë lëngje herët, dhe t’i pinë ato në intervale të rregullta për të zëvendësuar lëngjet e humbura nga djersitja.

4. Uji ndihmon që lëkura të duket mirë. Lëkura juaj përmban shumë ujë, dhe funksionon si një pengesë mbrojtëse për të parandaluar humbjen e tepërt të lëngjeve. Por mos prisni që hidratimi i tepërt të fshijë rrudhat ose linjat e imëta, thotë dermatologu nga Atlanta Kenneth Ellner, MD.

“Dehidratimi e bën lëkurën tuaj të duket më e thatë dhe e rrudhur, e cila mund të përmirësohet me hidratim të duhur”, thotë ai. “Por, pasi të jeni të hidratuar në mënyrë adekuate, veshkat marrin përsipër dhe nxjerrin lëngje të tepërt.”

5. Uji ndihmon në veshkat tuaja. Lëngjet e trupit transportojnë produkte të mbeturinave brenda dhe jashtë qelizave. Toksina kryesore në trup është azoti i ures në gjak, një mbetje e tretshme në ujë që është në gjendje të kalojë në veshka për tu ekskretuar në urinëi. “Veshkat tuaja bëjnë një punë të mahnitshme për të pastruar dhe zbutur trupin tuaj nga  toksinat për sa kohë që marrja juaj e lëngjeve është e përshtatshme”.

Kur jeni duke marrë lëngje të mjaftueshme, urina rrjedh lirshëm, është me ngjyrë të lehtë dhe pa erë. Kur trupi juaj nuk po merr lëngje të mjaftueshme, përqendrimi i urinës, ngjyra dhe era rritet sepse veshkat bllokojnë lëngun shtesë për funksionet trupore.

Nëse pini në mënyrë kronike shumë pak, mund të jeni në rrezik më të madh për gurët në veshka, veçanërisht në klimat e ngrohta.

6. Uji ndihmon në ruajtjen e funksionit normal të zorrëve. Hidratimi i duhur i mban gjërat që rrjedhin përgjatë traktit tuaj gastrointestinal dhe parandalojnë kapsllëkun. Kur nuk merrni lëng të mjaftueshëm, zorra e trashë tërheq ujë nga jashtëqitjet për të ruajtur hidratimin – dhe rezultati është kapsllëku.

Burimi: https://www.webmd.com/diet/features/6-reasons-to-drink-water#1